Roma döneminde Milet Antik Kenti ile Didim Apollon Tapınağı arasında, halkın kahinlerle görüşmek için kullandığı ve "kutsal" olarak gördüğü 25 km. uzunluğundaki yol, Milattan önce 6 .cı yüzyılda yapılmıştır. Günümüzde Akköy Pazar meydanından başlayıp 17 kilometre sonunda Apollo tapınağına yada antik Panormos limanına (Mavişehir kıyılarında eski adıyla “Kovela”) ulaşan bu yürüyüşü,  putperestlerin “baharın başlangıcı” kabul ettikleri ve bir nevi hac saydıkları söylenir.

İzmir II numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 28.11.2001 tarih ve 10259 sayılı kararı ile tescillendikten sonra  başlayan çalışmalar sonunda 2012 yılında  restore edilerek yürüyüş yolu olarak düzenlenmiştir.

Antik döneme ait heykeller, dinlenme yerleri ve sütunların da yer aldığı bu yolda yürüyüş yapan yerli ve yabancı turistler o dönemlerin izlerini görmenin yanı sıra doğal hayatı yakından izleme imkanı da bulmaktadırlar."

 

Akköyden başlayan bu yürüyüş Yeşilkavak yokuşunun başına gelince verilen soluklanma molasından sonra Yörüklerin keçi sürülerini suladıkları doğal pınarın suyunu topladıkları havuza kadar sürer… Burdaki molanın ardından Yalıköy sırtlarından tavuk çiftliklerini de geçerek Mersindere Mahallesine T.K.İ dinlenme tesislerine kadar gelinir ve Didim Asfaltına çıkılır. Buradan itibaren yürümek isteyenler yürüyerek, yorulanlar da  Mavişehir’ den kalkan şehiriçi minibüslerle  Apollon Tapınağı’na gelirler.

Havaların çok sıcak olmadığı ilkbahar aylarında düzenlenen ve her yöreden çok sayıda yürüyüşçü grubunun katıldığı bu etkinlikte; Akköy’den başladıkları bu yürüyüşü, her yaşta yürüyüş sever zorlanmadan büyük bir keyif içinde yürüyebilir.

(Not: Bilgiler ve fotoğraflar için; Sn. Erkin İlgüzer’e ait Didim Gezi Rehberi Web sayfası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Web sayfasından yararlanılmıştır. Teşekkürlerimizle.)