M.KEMAL YILMAZ (Eğitimci, Şair ve Siyasetçi)

M. Kemal Yılmaz 1921 yılımda  Aydın Umurlu’da doğdu. 10 Mart 2013 de Aydın ‘da öldü. Bir köy çocuğu olup, öğretmen kökenli bir eğitimci ve siyaset adamıdır. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Bakanlık Başmüfettişi olarak çalıştı ve birçok önemli yüksek görevlerde bulundu. İngiltere ve Fransa’da  Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı önemli kurum ve kuruluşlarda görev aldı. 1965-1973 yılları arasında iki dönem Aydın Milletvekili olarak TBMM'de ilimizi temsil etti. Meclis çalışmalarında önemli görevler yüklendi.

"Kimi  çoktan yitmiş,
Kimi eğik, kimi yan yatmış;
Kiminin kırılmış başı.
Kitaplar ise  dimdik; hep ayakta.
Kitaplar en dayanıklı.
MEZARTAŞI"

diyerek kitaba verdiği önem ve değeri şiirsel bir anlatımla dile getiren deneyimli eğitimci M. Kemal Yılmaz bu özelliği bakımından, kendisini yakından bilen ve tanıyanlar arasında ‘Kültür Baba’ diye anılmaktadır.Anadolu’yu seven, Atatürk’e candan bağlı bir Cumhuriyet aydını idi.

1999 yılında yaşadığımız Marmara Bölgesi depremlerinden sonrasında yazdığı, insanın içini acıtacak kadar duygu yüklü ‘’AĞIT’’ başlıklı uzun şiiri, yüreği sevgi dolu Kültür Baba  M. Kemal Yılmaz’ın güçlü şair yönünü de bize göstermiştir.