GÖREV ŞEHİDİ NAHİYE MÜDÜRÜMÜZ A.OSMAN KOZAN ( KARA MÜDÜR )

Kurtuluş Savaşı gazisi A.Osman Kozan 1893 yılında Adana Vilayeti’nin Kozan Sancağı’nın Sis Kazası’nda doğmuştur. Harp okulunun ikinci sınıfındayken, arkadaşına haksızlık yapan hocasına karşı davranışlarından dolayı okuldan atılmıştır. Bir müddet İstanbul’da resim yapıp satarak  geçimini sağlamıştır.  Bağımsızlığımızın tehlikeye girdiğini gören ve bu konuda Saltanatın hiç bir çaba gösteremeyeceğine inanan insanlarımızın; Vatanımızı savunmak üzere gönüllü milis  olarak Kuvayı Milliye Kuvvetlerine kayıt yaptırmaya koştuğunu gören A.Osman Kozan’ da Adapazarı’na gelmiş ve  hemen bir yüzbaşı forması giyerek, ‘Vatanı, milleti seven gelsin  kayıt yaptırsın’ diyerek kısa sürede 1000 kişiden Fazla gönüllü toplamıştır.

O günün Adapazarı Kaymakamı Salim Özdemir Günday Bey’in bilgi vermesi üzerine toplanan gönüllüler, Ankara’ya gönderilmiştir. Osman Bey, topladığı kuvvetlerin başında Milis Yüzbaşı olarak Halit Paşa emrine verilmiştir. Başarılı subayların taltifi sırasında  ‘’Ben rütbe filan istemiyorum’’ demesi üzerine, altında Atatürk’ün de imzası bulunan ‘’Büyük Millet Meclisi takdirnamesi‘’ ile taltif edilmiştir.

Lozan anlaşması görüşmeleri esnasında Meriç Nehri köprübaşına görevli tabura komuta ederken, usule aykırı olarak köprüden geçmek isteyen görevli albayın geçmesini engellediği için  Orduyla ilgisi kesilmiş ve  sivil hayatta çalışması uygun görülerek  Edirne Lalapaşa  Nahiye Müdürü olarak görevlendirilmiştir. 1935 yılında Akköy  Nahiye Müdürü olarak köyümüze geldiğinde; ilk iş olarak köyün meydan yerine uzun bir  bayrak direği dikmiş ve Söke zenginlerinden Hüseyin Beyin maddi yardımıyla Adapazarı’nda  özel tasarımlı bir Atatürk Büstü döktürmüş  ve  bizzat kendisi de çalışarak kendi  tasarımı olan Atatürk anıtını yapmıştır. Bu gün gölgesinde oturduğumuz çam ağaçlarını dikerek halen çay bahçesi olarak kullanılan bu alanı köy parkı olarak düzenlemiştir. Balat ve Akyeniköy tarafından gelişlerde, kendi tasarımı olan iki adet  çeşme yaptırmıştır. Sanatçı kişiliği  ve kabiliyetini sergileyerek kendisi  tarafından tasarlanan ve bizzat  bedenen de çalışarak yaptığı bu çeşmelerden (Rasimin Çeşmesi olarak bilinen) Akyeniköy tarafındaki çeşme o günlerin hatırası olarak halen hizmet vermeye devam etmektedir. Cumhuriyetimizin aydınlanma seferberliğine gönülden bağlı olan Nahiye Müdürümüz A.Osman Kozan; Köy gençlerinin yetişmesi  için, Okuma odası adı altında  bir yer hazırlamış  ve gençleri her akşam orada toplayıp bilgi vermeye başlamıştır. Daha sonra 15–20 gencin kaydı yapılarak ilkokul kurulmuştur. Bu okulda genel olarak askeri talim bilgileri vermiş ve az da olsa Fransızca öğretmeğe çalışmıştır. Aynı zamanda müsamereler hazırlanıp diğer köylerde de oynanmıştır.1940 yılında Söke kaymakamı ile birlikte, (Eskiden Akköy Nahiyesi’ne bağlı bir köy olan Yoran Köyü’ne (Bugünün Didim İlçesine) giderken, Kaymakamın  kullandığı otomobilin devrilmesi sonucu görev uğrunda  şehit olmuştur. Ölümüne çok üzülen Akköy halkının yoğun  katılımı ile askeri törenle Akköy mezarlığına defnedilmiştir.O dönemde Yoran’da bulunan askeri birliğin komutanı olan arkadaşı Binbaşı Şadi Bey’in, birliğindeki askerlerden Yenipazar’lı tüfekçi Raşit Usta’ya yaptırdığı mezar taşına ‘’Hayatını feragatla Vatan ve Milletine adayan adsız kahraman Osman Kozan ’ diye yazılmıştır. Kuvayi Miliyenin kahraman komutanı, kurtuluş savaşının Mustafa Kemal imzasını taşıyan TBMM Takdirnameli gazisi  ve  Akköy  Nahiyesi  halkının  hizmetlerini unatamadığı  görev şehidimiz  A .Osman Kozan, cismen Akköy  Mezarlığındaki kabrinde  uyumakta ve manen  Akköy halkının vefakar gönlünde yaşamaktadır. RUHU ŞAD OLSUN.